نوروز، سفر و سلامت جنسی

تعطیلات در کشور ما به خصوص تعطیلات عید نوروز، مترادف با مسافرت است و مسافرت های عید نوروز معمولا طولانی مدت...

بسیاری در طول سال برای مسافرت در ایام نوروز برنامه ریزی می کنند اما برای داشتن سفری خوش، علاوه بر رعایت برخی مسایل ایمنی باید به نکته های بهداشتی برای سلامت ماندن جسم و روان هم توجه کرد. یکی از موارد مهم بهداشتی، چگونگی روابط زناشویی حین سفر است. اگر در مسافرت به این نکته های مهم در روابط زناشویی توجه کنید، از بروز خیلی از مشکلات پیشگیری می شود.

در طول مسافرت، به دلیل فراهم نبودن شرایط مساعد؛ یعنی دسترسی نداشتن در مواقعی به حمام و دستشویی یکی از علل شایع عفونت ادراری در خانم ها برقراری رابطه زناشویی است. بنابراین باید مراقب بود. اگر عفونت از مثانه به طرف بالا و داخل کلیه ها منتشر شود، ممکن است کار به بستری شدن در بیمارستان بکشد.

خانم ها به دلیل اینکه مجرای ادرارشان کوتاه است و در سفر معمولا تخلیه مثانه را به تاخیر می اندازند، از وسایل جلوگیری کننده از بارداری مانند دیافراگم یا ژل های اسپرم کش استفاده می کنند (که باعث تجمع میکروب های روده در اطراف مجرای ادرار می شود) بنابراین بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ادراری هستند. از سوی دیگر دسترسی میکروب های روده ای به سیستم ادراری در خانم ها به دلیل فاصله کم راحت تر است و زمینه ساز ابتلا به عفونت ادراری می شود.

 

توصیه های ایمنی

 • اگر حین سفر متوجه ترشح، زخم و قرمزی در ناحیه تناسلی شدید، آن را جدی بگیرید چون این علایم می توانند نشان دهنده ابتلا به بیماری آمیزشی باشند.
 • کاندوم را فراموش نکنید. حتما پیش از سفر کاندوم تهیه کنید. در اینکه کاندوم در پیشگیری از عفونت های آمیزشی موثر است، هیچ شکی وجود ندارد ولی اگر درست استفاده نشود، نمی توان مطمئن بود از بارداری و ابتلا به این عفونت ها صددرصد پیشگیری می شود. کاندوم فقط نواحی ای را که می پوشاند، محافظت می کند و اگر ناحیه ای از پوست بدن خراش داشته باشد (مثل دست)، عفونت (به خصوص ویروس ایدز) به راحتی می تواند وارد بدن شود. بعضی از میکروارگانیسم ها و ویروس ها از سوراخ های کاندوم های معمولی عبور می کنند بنابراین بهتر است از کاندوم های با جنس لاتکس استفاده کنید.
 • قبل و بعد از برقراری رابطه، ناحیه تناسلی تان را بشویید
 • اگر می خواهید در طول مسافرت کمتر دچار عفونت ادراری به دنبال رابطه زناشویی شوید حداقل ۸ لیوان آب در روز بنوشید.
 • بعد از ادرار، ناحیه تناسلی را از جلو به عقب بشویید، نه از عقب به جلو
 • قبل و بعد از رابطه زناشویی مثانه خود را خالی کنید.
 • اگر هنگام رابطه زناشویی از ژل های مرطوب کننده استفاده می کنید، ژل های محلول در آب را انتخاب کنید.
 • هیچ وقت حتی حین مسافرت از دوش واژینال استفاده نکنید.
 • از مواد خوشبوکننده، اسپری ها، مواد شوینده تبلیغاتی و صابون های قوی در ناحیه تناسلی استفاده نکنید.
 • اگر جزو خانم هایی هستید که از پد روزانه استفاده می کنید، آن را مرتب عوض کند. سفر نباید بهانه ای برای غفلت از این کار شود.
 • هم مرد و هم زن قبل از رابطه زناشویی دستگاه تناسلی را با آب گرم بشویند.
 • لباس زیر جنس نخی بپوشید.
 • در حمام به جای استفاده از وان، از دوش استفاده کنید.
 • از پوشیدن لباس زیر و شلوار تنگ اجتناب کنید.
 • به هیچ وجه از آب رودخانه یا حتی دریا برای شستن ناحیه تناسلی استفاده نکنید زیرا امکان بروز عفونت وجود دارد.

 

توصیه های مردانه

 • حتما حین سفر بهداشت فردی را رعایت و روزانه لباس زیرتان را عوض کنید.
 • اگر به دریا می روید یا در تماس با خاک بوده اید، حتما قبل از برقراری رابطه، دوش بگیرید.
 • بهتر است بدانید گرم بودن هوا یا هر علت دیگری که باعث افزایش رطوبت و گرمای ناحیه تناسلی شود، نامناسب بودن وضعیت سلامت عمومی و ابتلا به دیابت خطر ابتلا به عفونت در یک رابطه زناشویی حفاظت نشده را افزایش می دهد.
 • تعطیلات می تواند فرصتی برای بهبود روابط زناشویی در اختیارتان قرار دهد. از طرف دیگر برنامه های فشرده در دوران تعطیلات ممکن است باعث خستگی زن و شوهر شود و تاثیر منفی بر روابط آنها بگذارد. پس برای این کار برنامه ریزی کنید.
 • هرگونه برنامه ریزی برای داشتن روابط زناشویی در هر زمان (تعطیلات و غیرتعطیلات) حتما باید با هماهنگی و توافق هر دو طرف باشد. برای اینکه این روابط لذت بخش و با بهترین نتیجه باشد، نباید به هیچ کدام از طرفین تحمیل شود زیرا در این صورت فقط نارضایتی به وجود خواهدآورد. این مساله به خصوص در زمان تعطیلات، به دلیل برنامه های خاص آن، بسیار مهم است.
 • برنامه های از پیش تعیین شده می تواند مفیدتر باشد زیرا معمولا فرزندانی در خانه دارید و باید به وظایف و مسوولیت های دیگرشان نیز بپردازید بنابراین برنامه ریزی برای داشتن اوقاتی خوش با یکدیگر، پیاده روی، قرار عاشقانه با یکدیگر گذاشتن، داشتن روابط زناشویی در فضایی جدید در زمانی متفاوت از آنچه معمولا بوده یا به شیوه های جدید و متفاوت، می تواند در بهبود روابط بسیار موثر باشد. توجه داشته باشید که لزومی ندارد روابط زناشویی به اوج لذت منجر شود.
 • اگر روابطتان دچار مشکل است، علاوه بر مشاوره با متخصص برای گرفتن برنامه های خاص، در مراحل اولیه گفت وگوی مسالمت آمیز درباره روابط، انتظارات و پرهیز از پرداختن به رفتارهایی که ممکن است ایجاد تنش و نگرانی کند، داشته باشید. این مسایل را باید قبل از شروع تعطیلات بررسی کنید و برنامه ریزی های لازم را انجام دهید؛ محل مسافرت، محل اقامت و سایر مسایل را مشخص کنید و تلاش داشته باشید از بودن با هم لذت ببرید و سعی کنید بر مسایل تنش زا و نگران کننده، اینکه این بار روابط چگونه می گذرد و آیا می توانید از پس کار برآیند، تمرکز نکنید.
 • اگر حین سفر دچار استرس هستید و تمایلی به برقراری روابط ندارید در این مورد صادقانه با همسرتان صحبت کنید.
 • اگر امکان مسافرت دسته جمعی برایتان وجود دارد ساعت هایی از روز فرزندتان را به آشنایان بسپارید و وقتی را برای صحبت در مورد روابط زناشویی و برقراری ارتباط اختصاص دهید. در غیر این صورت اگر در هتل هستید، می توانید از امکانات آن برای سرگرم کردن فرزندتان و یافتن فرصت استفاده کنید.
 • به نظر خیلی از زوج ها، داشتن روابط زناشویی ماهیتی «همه یا هیچ» گونه دارد و معتقدند یا نباید روابط زناشویی داشته باشند یا اگر دارند، حتما باید به اوج لذت منجر شود. دلیل این موضوع، متاسفانه نگرش های غلط آنهاست که باعث ایجاد انتظارات و توقعات غیرمنطقی می شود و در بیشتر موارد باعث نارضایتی شان.
 • اما می توان روابط زناشویی لذت بخشی را بدون تجربه ارگاسم هم داشت. هدف از برقراری رابطه زناشویی، لذت بردن از بودن با هم است؛ نه اینکه روابط جنسی به چه شکل پیش رود، یا در طول روابط زناشویی چه باید بکنند. البته داشتن مهارت های جنسی می تواند به هر چه لذت بخش تر کردن رابطه زناشویی کمک کند؛ اما زوج می توانند با سطح بندی مناسب روابط زناشویی و با توافق با یکدیگر، روابط خوبی با هم داشته باشند.

 

توصیه های پیشگیرانه

ممکن است حین مسافرت رابطه محافظت نشده داشته باشید و نگران احتمال بارداری شوید. در این حالت به ۲ طریق می توانید از بارداری پیشگیری کنید:

۱. استفاده از قرص که دو نوع قرص وجود دارد:

Levonelle تا ۷۲ ساعت پس از نزدیکی باید استفاده شود.

ellaone تا ۱۲۰ ساعت یا ۵ روز پس از نزدیکی قابل استفاده است.

در مواردی که به داروهای فوق دسترسی ندارید، دو قرص HD را هر ۱۲ ساعت (جمعا ۴ قرص) ظرف ۷۲ ساعت پس از نزدیکی مصرف کنید. خانم های شیرده نیز می توانند از این قرص ها استفاده کنند.

۲. استفاده از IUD: آی یو دی را هم باید ظرف ۵ روز از نزدیکی حفاظت نشده داخل رحم گذاشت. این روش مطمئن ترین روش پیشگیری اورژانسی از بارداری است و تا ۹۹ درصد از آن جلوگیری می کند. برای این کار می توانید به پزشک متخصص زنان یا ماما مراجعه کنید.

۳. قرص های صبح روز بعد: اگر به هر دلیلی نتوانستید از روش های پیشگیری مطمئن استفاده کنید در این صورت در روش اورژانس پیشگیری از بارداری تا ۱۲۰ ساعت فرصت دارید ۲ عدد قرص HD یا دیگر قرص های پیشگیری از بارداری مانند LD و نووژسترول مصرف کنید.

اگر این ۲ قرص یکجا مصرف شود به احتمال زیاد از بارداری پیشگیری می شود و حتی اگر تخمک نیز آزاد شود، با چسبناک و نامساعدشدن محیط داخل رحم، حرکت تخمک دچار مشکل می شود. هر چقدر استفاده از روش اورژانس پیشگیری از بارداری زودتر از ۱۲۰ ساعت انجام شود، بسیار موثرتر است.

 

 

نویسنده:دکتر محمدرضا صفری‌نژاد

منبع:سلامت نیوز

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان جردن، خیابان ناهید غربی، پلاک 42 واحد 1

تلفن: 26292758 - 26292704 - 26292741

ایمیل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید